KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4542077
*
nr 454 2077
Alessandro Rhodin
(1897-1971), Sverige
Gouache, Alexandro Rhodin, "Venedig-1930" 57x77
Alessandro (Alexandro) Rhodin, svensk bildkonstnär född 1897 i Stockholm, död 1971.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 februari 2007
kl 17:20:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/2 16:05:22
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Alessandro Rhodin
Alessandro (Alexandro) Rhodin, svensk bildkonstnär född 1897 i Stockholm, död 1971.
Läs mer om Alessandro Rhodin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alessandro rhodin alexandro rhodin gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Alessandro Rhodin
Alessandro (Alexandro) Rhodin, svensk bildkonstnär född 1897 i Stockholm, död 1971.
Läs mer om Alessandro Rhodin
nr 454 2077
Alessandro Rhodin
(1897-1971), Sverige
Gouache, Alexandro Rhodin, "Venedig-1930" 57x77
Alessandro (Alexandro) Rhodin, svensk bildkonstnär född 1897 i Stockholm, död 1971.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 februari 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/2 16:05:22 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Alessandro Rhodin
Alessandro (Alexandro) Rhodin, svensk bildkonstnär född 1897 i Stockholm, död 1971.Läs mer om Alessandro Rhodin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alessandro rhodin alexandro rhodin gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34